Dziennik Tygodnia Niezależnej Kultury Białoruskiej

znak festiwalu rgb 72 dpi internetTydzień, który odbył się w dniach 6-10 października 2014 we Wrocławiu to połączenie imprez reprezentujących dzieła światowej sławy artystów, fascynujących debat i dyskusji politycznych o losach tego najbliższego Polakom narodu. W jego ramach odbyły się warsztaty i wystawa białoruskiej artystki zajmującej się oryginalną dziedziną sztuki bazującej na filcowaniu, pokaz filmów dokumentalnych z udziałem znanego reżysera, koncert rockowego trio, występ białoruskiej wokalistki śpiewającej muzykę ludową jak i współczesną, polityczna i ekonomiczna debaty o sytuacji na Białorusi po ukraińskich wydarzeniach.

DZIENNIK

DZIEŃ 1

Pokaz filmów dokumentalnych Yahora Surskaga Zachodniki, film o mieszkańcach Polski Wschodniej oraz Art-repatPierwszy dzień Tygodnia (6.X) był poświęcony białoruskiemu dokumentaliście Yahorowi Surskiemu. W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyła się projekcja filmów Zachodnicy” oraz „Art-repatriacja” z udziałem reżysera.

Więcej

 

DZIEŃ 2

Dyskusja panelowa z udziałem ekonomistów Leanida Złotnikowa i Aleksandra AliechnowiczaWe wtorek (7.X) w Klubie Muzyki i Literatury odbyła się dyskusja panelowa „Białoruś w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Korzyści dla białoruskiej gospodarki w krótkoterminowej i długoterminowej perspektywie”. W spotkaniu wzięli udział niezależni ekonomiści białoruscy: Leanid Złotnikow oraz Alaksandr Aliechnowicz.

Więcej

 

DZIEŃ 3.

Podczas warsztatów „Białoruska sztuka ludowa” Gimnazjum Nr 2 we Wrocławiu im. Józefa Mackiewicza, zd. 5Środa (8.X) rozpoczęła się wystawą i warsztatami pt.„Białoruska sztuka ludowa” z udziałem malarki Hanny Korolevej, które odbyły się w Gimnazjum Nr 2 we Wrocławiu im. Józefa Mackiewicza.

Więcej

 

Dyskusja panelowa z udziałem opozycjonistów Ryhor Astapienia, Juraś Lichtarowicz, Alaksandr Lahviniec

8 października o godz. 17.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyła się dyskusja panelowa „Białoruś po Ukrainie. Krajobraz polityczny po ukraińskich wydarzeniach i w przededniu prezydenckich wyborów”. W spotkaniu wzięli udział młodzi białoruscy opozycjoniści: Alaksandr Lahviniec, wiceprzewodniczący ruchu „Za wolność”; Juraś Lichtarowicz, politolog, członek Białoruskiego Towarzystwa im. Schumanna; Ryhor Astapenia, analityk Centrum Ostrogskiego, redaktor naczelny BelarusProfile.com.

Więcej

DZIEŃ 4.

Zespół The Toobes podczas Festiwalu NKB, zd 29 października w Starym Klasztorze odbył się koncert The Toobes, muzycznej sensacji z Białorusi ostatnich lat. Pochodzące z Białorusi rockowe trio gra wysokoenergetyczny rock Zespół cechuje bardzo charakterystyczne i indywidualne brzmienie, które sami muzycy określą mianem Rock Sport.

Więcej

 

DZIEŃ 5.

IMG_8460W piątek (10.X) zagrali Koncert zespoł R.U.T.A. i Nasta Niakrasava w Klubie Muzycznym Stary Klasztor. Koncert opierał się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów z XIX w. Muzyka wykonywana na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile.

Więcej

PLAKAT
ULOTKA

Organizator:

Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”

Patronat:


Miasto Wrocław

Współorganizatorzy:

kmil2Klub Muzyki
i Literatury
staryklasztor1Klub Muzyczny
Stary Klasztor
Fundacja My Razem

Partnerzy:

Ruch „Za Wolność” Centrum SEKTOR 3

Patronat medialny:

 Portal Kresy24.pl Belsat TV Radio Racja
Gazeta Wrocławska tvp
TVP Wrocław
Białoruski Dom w warszawie

 

Możliwość komentowania została wyłączona.