Pokazy białoruskiego kina niezależnego we Wrocławiu (FESTIWAL BULBAMOVIE)

bulbamovie

BLOK I /2012-2013/ czas. 73 minut.

1. PROSTE RZECZY („Srebrna Bulba” 2012)

Kim jest “białoruski chłop”? Ten film opowiada o białoruskim bohaterze od sochy. Jeżeli zrozumiesz i poczujesz bohatera filmu, wówczas zbliżysz się do pojmowania duszy prostego Białorusina.

BIAŁORUŚ/ 2012/11’/FABUŁA
REŻYSER: ARCIOM ŁOBACZ

2. ŻYCIE W TORBIE W KRATĘ („Srebrna Bulba” 2012)

„Życie w torbie w kratę” – to historia kobiety, która żyje w harmonii ze światem, chociaż sprawia wrażenie bardzo dziwnej.

BIAŁORUŚ/ 2012 /13’/FABUŁA
REŻYSER: ANDREJ PAŁUPANAU

3. W TRAWIE SIEDZIAŁ KONIK POLNY

Jeden dzień z życia zwykłego człowieka. Zdawać by się mogło, że jest szczęśliwy, ma żonę i córkę. Wkrótce żona urodzi mu jeszcze jedno dziecko. Jego matka jest zdrowa. Czego by można jeszcze chcieć? Może nam jednak wydaje się tylko że Michaił jest tak szczęśliwy. Może trzyma w duszy jakąś tajemnicę, a może nie…

BIAŁORUŚ / 2012 /11,36’/FABUŁA
REŻYSER: ELENA ALEKSANE

4. WŁÓCZĘGA NIE WRÓCI („Brązowa Bulba” 2012)

395 dni, 25 tyś. kilometrów, 13 państw Ameryki Północnej i Południowej… Po długiej podróży Kirył Kraucou wrócił na Białoruś, aby dać nowe życie wymarłej wiosce, zacząć rozmawiać po białorusku i po prostu przyjmować gości…

BIAŁORUŚ / 2012 /14’/DOKUMENT
REŻYSER: ALEŚ ŁAPO

5. MIASTO (Brązowa Bulba 2013)

Rzecz dzieje się w stolicy Białorusi, mieście Mińsk. Zombi, które straszą w mieście, pod wpływem muzyki zespołu „Recha” przemieniają się w zwyczajnych ludzi. Symbolizuje to wpływ sztuki na społeczeństwo.

BIAŁORUŚ/ 2012/4’/ANIMACJA
REŻYSER: ANDRUŚ TAKINDANH, DZIANIS MIŻUJ

6. FOCUS (Złota Bulba 2013)

Życie w malutkim i ciemnym pokoju jest pełne niespodzianek. Zmieniają się jak płyta w gramofonie. Malutki, biały króliczek sprząta swój pokoik po kolejnej katastrofie.

BIAŁORUŚ/ 2013/4,40’/ANIMACJA
REŻYSER: MARYJA MATUSIEWICZ

7. DWUJĘZYCZNOŚĆ

Film „Dwujęzyczność” stara się odpowiedzieć na pytanie jaki jest rzeczywiście prawdziwy Białorusin: tolerancyjny czy agresywny, wybuchowy czy raczej oaza spokoju? Dowiemy się również jaką rolę odgrywa język ojczysty (białoruski) w życiu każdego współczesnego Białorusina.

BIAŁORUŚ/2013/15’/DOK/FAB
REŻYSER: ANDREI PAŁUPANAU

BLOK II /2014/ czas. 85 minut

1. 165/60 (Nagroda za dźwięk Bulbamovie 2014)

Czy można wygrać ze śmiercią skoro zawsze przychodzi niespodziewanie? Na umieranie zawsze jest za wcześnie, niezależnie od tego ile ma się lat. Zagubiona wieś na Białorusi. Jesień. Starszy mężczyzna rozpoczyna swoją walkę.

BIAŁORUŚ/2014/17’/DOKUMENT
REŻYSER: ANTON BRUCKI

2. 900 SEKUND

We współczesnym instytucie naukowym pojawia się zagadkowy przybysz. Wprowadza naukowców w osłupienie, ale jeszcze bardziej zdziwiony jest on sam. Bowiem nie planował tutaj postoju. W czasie gdy naukowcy próbują nawiązać kontakt z przybyszem w sąsiednim gabinecie dzieci biorące udział w eksperymencie, dokonują wyborów, które zapamiętają na całe życie.

BIAŁORUŚ/2014/12’/FABUŁA
REŻYSER: ROBERT SENEKA

3. REKONSTRUKCJA BEZSENNOŚCI (Brązowa Bulba 2014)

Dziewczyna, której każdej nocy śni się ten sam sen w którym widzi swoją matkę, przebudza się i już nie może ponownie zasnąć. Wspomina w pamięci momenty kiedy były sobie bardzo bliskimi osobami.

BIAŁORUŚ/2014/11’/FABUŁA
REŻYSER: NELA WASILEUSKAJA

4. STRÓŻ (Złota Bulba 2014)

Cieć który ma za sobą kryminalną przeszłość i beznadziejną przyszłością wypija dużą dawkę alkoholu z lekami, aby umrzeć. W przedśmiertnym zapisie „sprzedaje” wszystkich swoich starych przyjaciół. Jednak rano zdarza się coś czego nie przewidział.

BIAŁORUŚ/2014/30’/FABUŁA
REŻYSER: WIKTAR KRASOUSKI

5. BABA, WANIA I KOZA (Srebrna Bulba 2014)

Baba Serafina martwi się o los swojego syna Wani, który nadużywa alkoholu. Jednocześnie postanawia rozpocząć wojnę ze swoją sąsiadką Glafirą, która pędzi bimber we wsi.

BY/FR/2014/15’/FABUŁA
REŻYSER: DARIA JURKIEWICZ

Możliwość komentowania została wyłączona.