VII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej odbył się we Wrocławiu już po raz siódmy. Od 6 do 12 października 2015 r. mieszkańcy Wrocławia, miłośnicy kultury białoruskiej mieli okazję zobaczyć wybitne dzieła białoruskiego artysty-grafika, spektakl teatru niezależnego z Mińska, mogli posłuchać współczesnych utworów czołowych poetów białoruskich w wykonaniu autorów. Na pewno na długo widzowie zapamiętają koncert legendy białoruskiego Etno-rocka, zespołu „Pawa”, a także fantastyczny występ ethno-tria „Troitsa”. W programie wydarzeń także były: pokaz filmów – laureatów festiwalu „Bulbamovi”, dyskusja czołowych polityków opozycyjnych oraz niezależnych ekonomistów na temat obecnej sytuacji w Białorusi podczas VII edycji Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu.

Tegoroczna edycja Festiwalu była niezwykła pod względem wydarzeń, które miały miesce na Białorusi w tym czasie – białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a kilka dni później, w niedzielę, odbyły się wybory prezydenckie.
Swiatłana Aleksijewicz – pisarka i dziennikarka, laureatka licznych międzynarodowch nagród. Na podstawie jej książek powstawały filmy i sztuki teatralne. Ona sama tworzyła jako dramaturg i scenarzysta, była autorką 21 filmów dokumentalnych i trzech sztuk teatralnych.

Dzień pierwszy (6.10.2015, wtorek)

dzień_pierwszy_800Rozpoczęcie VII edycji Festiwalu odbyło się w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, gdzie na otwarcie już czekała wystawa fotograficzna „10 lat działalności Związku Polaków na Białorusi”.

Więcej

debata_głowne_800

 

Po obejrzeniu wystawy uczestnicy i goście Festiwalu wzięli udział w dyskusji panelowej pod tytułem „Białoruś-2015. Landszaft po ukraińskich wydarzeniach w przeddzień wyborów prezydenckich”. Zaproszeni eksperci (Aleksandr Milinkiewicz, Andrej Fedarau i Mikołaj Iwanów) przez dwie godziny przedstawiali swoje opinie na temat Białorusi między Wschodem a Zachodem, odpowiadali na pytania publiczności, dotyczące obecnej sytuacji na Białorusi w świetle kryzysu ukraińskiego i w przeddzień wyborów prezydenckich.

Więcej

romanPo gorącej dyskusji uczestnicy i goście Festiwalu przemieścili się do Domu Miedziorytnika (ul. Św. Mikołaja 1), gdzie odbył się wernisaż artysty – grafika Romana Sustova, jednego z najwybitniejszych współczesnych grafików Białorosi. Artysta współpracuje z wieloma światowymi domami wydawniczymi, tworząc grafiki i ilustracje do książek. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje ekslibris. Dzieła, zaprezentowane podczas otwarcia wystawy, są rezultatem 10-letniej pracy Romana Sustova.

Więcej

 

Dzień drugi (7.10.2015, środa)

ekonom_debata_800W drugim dniu Festiwalu w budynku Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr odbyła się debata ekonomiczna „Białoruś 2015 – kryzys ekonomiczny czy stagnacja?” z udziałem czołowych niezależnych ekonomistów Białorusi: Leonida Zlotnikova, Andreja Vardamackaga.

Więcej

Dzień trzeci (8.10.2015, czwartek)

bulbamovieTrzeci dzień Festiwalu rozpoczął się w Biurze Festiwalowym IMPART 2016 przy ul. Mazowieckiej 17 pokazem filmów reprezentujących niezależne kino białoruskie. 12 krótkometrażowych filmów dokumentalnych będące laureatami festiwalu filmowego BULBAMOVIE (2012-2014) świetnie zaprezentowały się wrocławskiemu widzowi podczas VII edycji Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej. O filmach opowiadał i na pytania publiczności odpowiadał Jacek Dziduszko – filmoznawca, organizator festiwali filmowych.

IMG_9361 Po pokazie filmowym tamże, w Biurze Festiwalowym IMPART 2016 na dużej scenie o godz. 19.00 odbył sie spektakl białoruskiego teatru „Ч” („Cze”). Premiera tego spektaklu o nazwie „Dziady” (na podstawie cyklu dramatów Adama Mickiewicza) odbyła się 17 kwietnia 2013 roku, i w ciągu zaledwie półtora roku ten spektakl zdobył szerokie uznanie na Białorusi, a także na kilku międzynarodowych festiwalach teatralnych w Łotwie, Białorusi i Ukrainie, został wyróżniony przez Narodową Teatralną Nagrodę Białorusi-2014.

Więcej

Dzień czwarty (9.10.2015, piątek)

debata_w_piatek_800W piątkowe popołudnie w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego odbyła się debata „Czy Polacy na Białorusi mają przyszłość?” Uczestniczyli w debacie m.in. Anżelika Borys (Prezes Rady Naczelnej ZPB), Mieczysław Jaśkiewicz (Prezes zarządu ZPB), Tadeusz Gawin (założyciel i wieloletni przewodniczący ZPB).

Więcej

Wieczór poetycki GŁOWNE_800Od razu po debacie publiczność udała się do IMPARTu, gdzie w tej chwili zaczynał się wieczór poetyckji z udziałem czołowych białoruskich poetów: Alesia Razanava, Andreja Chadanovicza, Vitalija Ryzhkova. W kameralnej atmosferze autorzy czytali swoje wiersze w języku białoruskim, a w języku polskim odczytywali te same utwory polscy aktorzy – Agnieszka Marietta Richter i Bartłomiej Bieda.

Więcej

Dzień piąty (10.10.2015, sobota)

Troitsa - K. Cebula _GLOWNEW sobotni wieczór w ramach VII Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej na małej scenie Biura Festiwalowego IMPART 2016 zabrzmiały utwory ludowe w wykonaniu kultowego białoruskiego ethno-tria „Troitsa”. Krytycy określają styl zespołu jako „folk-fusion z domieszką muzyki świata”. Egzotyczne instrumenty muzyczne, niesamowite barwy głosu wokalisty oraz moc rytmów ludowych piosenek sprawiły, że publiczność była zachwycona, a muzycy trzykrotnie byli proszeni o bis.

Więcej

Dzień szósty (11.10.2015, niedziela)

Pawa - K. Cebula GŁÓWNEW przedostatni dzień Festiwalu wrocławska publiczność miała okazję posłuchac na żywo występu białoruskiego zespołu „PAWA”, który odbył się w Sali Gotyckiej klubu muzycznego „Stary Klasztor”. W swojej twórczości członkowie zespołu wykorzystują materiał etnograficzny z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, wykonują pieśni średniowiecznej Europy oraz białoruskie pieśni ludowe i obrzędowe.

Więcej

Dzień siódmy (12.10.2015, poniedziałek)

Sumarava GŁÓWNEW Gimnazjum Nr 2 we Wrocławiu im. Józefa Mackiewicza w ostatni dzień Festiwalu odbyły się wystawa i warsztaty dla dzieci Kaciaryny Sumarawaj. Na wystawie malarka zaprezentowała ikony zrobione we współczesnej technice oraz pracy malarskie. W przeddzień Dnia Edukacji gimnazjaliści malowali na płótnie akrylowymi farbami SOWĘ jako symbol edukacji i mądrości. W rezultacie warsztatów powstało 23 sowy, każda miała swój niepowtarzalny wygląd i charakter.

Więcej

 Szałkiewicz_GŁÓWNEWieczorem, na zakończenie Festiwalu zaśpiewał w Starym Klasztorze Wiktor Szałkiewicz – jeden z ostatnich (może ostatni) piszący po polsku poeta kresowy. Jego pieśni śpiewa się na mityngach opozycji, jego poezję wiele odbiera, jako ważny element folkloru kresowego. Autor i wykonawca swoich utworów akcentuje związki między kulturą białoruską i polską wynikające ze wspólnej historii.

Więcej

Możliwość komentowania została wyłączona.