Spektakl „Displaced Women” w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej

23 października 2016, Biuro Festiwalowe IMPART 2016

Displaced Womenplakat
History Remix
Berlin- Łódź-Mińsk

Według „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety“ Swetłany Aleksijewicz (literacka Nagroda Nobla 2015), „Anonyma. Kobieta w Berlinie“ i „Berlin. Wspomnienia Polaków z robót przymusowych w stolicy III Rzeszy w latach 1939-1945“

trilateralny projekt multicultural city i Polskiego Instytutu w Berlinie we wpółpracy z Teatrem Maksima Gorkiego w Berlinie

piberlin Print mgt

Obsada

Svetlana Anikej
Monika Dawidziuk
Anna Poetter
muzyka: Bartłomiej Oleś, Yegor Zabelov

reżyseria: Monika Dobrowlańska, scenariusz: Monika Dobrowlańska, Michał Walczak, scenografia i kostiumy: Johanna Pfau, muzyka: Bartłomiej Oleś, video: Jan Wagner 

Premiera 23.05.2013 w Teatrze Maksima Gorkiego w Berlinie

Czas trwania: 2:10, 1 przerwa

„Ach dziewczyny! Jesteście wspaniałe, ale po wojnie nikt nie będzie miał odwagi ożenić się z wami.“ (Swietłana Aleksijewicz)

Kobiety i II wojna światowa: Białorusinka służąca w w Armii Czerwonej.opowiada o tym jak się czuła przejmując typowo męskie zadania oraz o swoich doświadczeniach z Niemcami. Niemka, która przeżyła pierwsze trzy miesiące okupacji Berlina przez Armię Czerwoną bez ogródek relacjonuje masowe gwałty na niemieckich kobietach. Polka wywieziona z Łodzi do stolicy III Rzeszy na roboty przymusowe opisuje Berlin i jej mieszkańców ze swojej perspektywy.

Kobiety z Niemiec, Polski i Białorusi, które stały na różnych liniach frontu, prezentują różne perspektywy tego, co się zdarzyło. Są one również pod wpływem propagandy danego kraju. Zaskakuje, iż te historie mają mimo wszystko wspólny mianownik: po trwającym przez kilkadziesiąt lat milczeniu przełamują społeczne tematy tabu oraz inicjują publiczne debaty.

Aktorki z Niemiec, Polski i Białorusi wcielają się w różne role, raz sprawców, a raz ofiar, to zwycięzców, to zwyciężonych. Odzwierciedla to z jednej strony rozwój wojny, a z drugiej pokazuje, że prawda nie zawsze jest tylko jedna, bezwzględna i ostateczna.

W języku polskim, rosyjskim, białoruskim i niemieckim (z polskimi napisami).

Spektakl realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kancelarii Senatu Berlina ds. Kultury, i Polskiego Instytutu w Berlinie.

fundacjapol-niem be

Dotychczasowi partnerzy projektu: Teatr Maksima Gorkiego w Berlinie, Theaterhaus Berlin Mitte, Berlin-Diagonale Independent Performing Arts Made in Berlin, Teatr Nowy w Poznaniu, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Fabryka Sztuki w Łodzi, Stowarzyszenie Polakow Poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę, Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, Agencja Bopromo w Mińsku, Korniag-Theatre w Mińsku, Międzynarodowy Festiwal Teatralny TEART w Mińsku, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Sens Interdits w Lyonie.

Displaced Women 5087 Displaced Women 6009 Displaced Women 5954 Displaced Women 5853 Displaced Women 5571 Displaced Women 5503 Displaced Women 5481 Displaced Women 5340 Displaced Women 5218 Displaced Women 5206

Zdjęcia: Heiko Schäfer

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Wrocław
wroclaw180x150 wykrzyknik-poparcia

Możliwość komentowania została wyłączona.