Muzyczny folk-projekt «Jagorawa Gara» («Ягорава Гара») we Wrocławiu

Muzyczny projekt folkowy «Yagorava Gara» jest syntezą archaiczności i nowoczesności. Uczestnicy projektu muzycznego stawiają sobie za zadanie pokazać współczesnej młodzieży jak głęboka była starożytna białoruska ludowa kultura muzyczna i chcą zrobić to poprzez opracowanie tradycyjnych piosenek Homelszczyzny. Style muzyczne wykorzystane w projekcie są bardzo zróżnicowane. Muzyczna strona projektu charakteryzuje się dążeniem do przekazania przejętego od wykonawców tradycyjnego stylu śpiewu ludowego.

Nazwa «muzyczny projekt folkowy» przewiduje za obecności głównego składu uczestników zaproszenie innych wykonawców do występów i nagrań poszczególnych utworów i programów. Przez 4 lata działalności twórczej w muzycznym projekcie ludowym «Yagorava Gara» wzięło udział ponad 10 osób.

«Yagorava Gara» rozpoczęła swoją działalność koncertową w 2013 roku. Jej założycielem i kierownikiem jest Igor Arkhipov, który przyjął pseudonim artystyczny Jahor Paleszuk. Jahor jest producentem, kompozytorem i aranżerem projektu muzycznego.

Podstawę zespołu tworzą Jahor Paleszuk, Irina Hluszec, Zosia Muzyczka i Katarzyna Mahonowa. Wszyscy uczestnicy są piosenkarzami i grają na perkusji, idiofonach oraz okarynach. Jahor zajął się muzyką jako osoba dorosła i w bardzo krótkim czasie osiągnął znaczące wyniki zarówno w tworzeniu muzyki, jak i śpiewie i grze na instrumentach. Gra na syntezatorze, gęślach, dudzie, sopiłce, flecie, lirze korbowej, gitarze. Zosia zajęła się muzyką w 2013 roku. W projekcie ona śpiewa, gra na dudzie, sopiłce, flecie, skrzypcach. Irina i Katarzyna maja kierunkowe wykształcenie muzyczne, ukończyli Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki. Grają na syntezatorze, gydułce, Irina też nа tradycyjnych białoruskich cymbałach, lirze korbowej, rosyjskim akordeonie.

Muzyczny projekt folkowy «Yagorava Gara»dwukrotnie nominowany do Nagrody „MIRA” (2013, 2015 rr.) na Międzynarodowym festiwalu muzyki etnicznej i rzemiosła „MIR Syberii” (m. Szuszenskoje, Krasnojarski Kraj, Rosja). Laureat I stopnia VIII Republikańskiego festiwalu sztuki ludowej «Brzeginia» (2014 r.) za zachowanie etnomuzycznego dziedzictwa Białorusinów. Posiadacz Dyplomu zwycięzcy w nominacji «Odrodzenie i rozwój tradycji narodowych» konkursu twórczości amatorskiej wśród przedsiębiorstw, organizacji i instytucji dzielnicy Centralna m. Homla (2014 r.). Dyplomant festiwalu miejskiego słowiańskiej kultury «Jarmark słowiański» (Sankt-Petersburg, Rosja, 2016 r.). Uczestnik krajowego projektu telewizyjnego «Złota kolekcja piosenki białoruskiej» (2017 r.).

W lutym 2016 roku muzyczny projekt folkowy «Yagorava Gara» wydał pierwszy album studyjny.

Decyzją Rady Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś № 25 z dnia 25.07.2016 r. zespół folkowy «Yagorava Gara» Państwowej instytucji kultury «Miejskie centrum kultury» m. Homla otrzymał honorowy tytuł «ludowy zespół amatorski Republiki Białoruś».

 

Możliwość komentowania została wyłączona.