Tydzień Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

11 – 14 PAŹDZIERNIKA 2012 r.

Prezydent Wrocławia, Urząd miejski i Fundacji „Za Wolność Waszą i Naszą” zaprasza na festiwal Kultury Białoruskiej.

W tym roku na festiwalu będzie reprezentowana twórczość nowego i starego pokolenia tych twórców, którzy w trudnych warunkach prezentują niezależną twórczą postawę, którzy swą twórczością mówią zdecydowane „nie” istniejącemu reżymowi Łukaszenki.

11 października 2012 (czwartek)       15.00

Uroczyste otwarcie Festiwalu połączone z otwarciem wernisażu współczesnego malarstwa białoruskiego.

Pasaż Ossolineum w Kamienicy pod Złotym Słońcem, Rynek

Alaksej Maraczkin, ur. w 1940 r. Wieloletni przewodniczący grupy artystów malarzy „Pogoń”. Wystawy w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Polsce i in.

Gienadz Drazdou, ur. w 1959 r. Symbolista. Dziś zaliczany do 10-tki najlepszych malarzy Białorusi. Artysta pracuje w rysunku, malarstwie i ceramice. Wartości chrześcijańskie są dominującym elementem treści utworów. Jego obrazy są w galeriach i prywatnych kolekcjach Stanów Zjednoczonych, Niemieć, Rosji, Wielkiej Brytanii i In.

Maryna Kapiłowa, ur.1959 r. Wybitna rzeźbiarka Białorusinka, jej talent strzela na wszystkie strony : rzeźbiarstwo, ceramika, artystyczny metal, autorskie kukły, sztalugowa i książkowa grafika,… Utwory znajdują się w Izraelu, Rosji, Holandii, Niemczach, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Włoszech. www.kapilova.com

11 października 2012 (czwartek)       17.00

Wieczór poezji białoruskiej

Ossolineum, Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek

Uladzimir Arłou: Urodzony w 1953 r. w Połocku, w 1975 ukończył Wydział Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku. Historyk, prozaik, publicysta. Autor książek popularyzujących historię Białorusi – m.in. „Dziesięć wieków białoruskiej historii”, „Tajemnice połockiej  historii”. W 2000r., w Białymstoku ukazał się po polsku zbiór jego opowiadań „Requiem dla piły motorowej”. Wiceprzewodniczący Białoruskiego PEN-Clubu. W 2010 roku otrzymał Laur dla Europejskiego Poety Wolności.

11 października 2012 (czwartek)       19.00

Spektakl teatru tańca SKVO`s DANCE COMPANY

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5, Wrocław

Teatr założyła Olga Skworcowa, aktorka nacjonalnego Akademicznego teatru J. Kupaly, założyciel teatru DOZSKI w styczniu 2012r. Spektakle teatru zawierają elementy baletu, folkloru oraz tańca nowoczesnego. Twórcy świadomie zajmują się tańcem współczesnym w jego intelektualno-twórczym, a nie estradowo-rozrywkowym formacie.

12 października 2012 (piątek)                        17.00

Wieczór solidarności z narodem Białoruskim z udziałem Aleksandra Milinkiewicza, Uladzimira Nieklajewa, Zmicera Bandarenko, Inny Kulej, Alesia Maraczkina.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, ul. Widok 10 , Wrocław

13 października 2012 (sobota)                       16.00

Wieczór solidarności z Polakami na Białorusi z udziałem Anżeliki Borys, Tadeusza Gawina, Andrzeja Poczobuta.

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, ul. Widok 10 , Wrocław

13 października 2012 (sobota)                       19.00

Koncert zespołu muzycznego RECHA

Łykend Klub Muzyczny, ul. Podwale 37/38, Wrocław

Zespół RECHA powstał w 2002 roku. Nazwę zespołu tłumaczy się z języka białoruskiego jako „echo”. Utwory Recha oscylują wokół folku, rocka oraz muzyki akustycznej. Recha brało udział w znanych białoruskich festiwalach, między innymi Basowiszcza oraz Bardowska Jesień na Podlasiu. Założycielem i liderem zespołu jest Andrus Takindang – (jego ojciec pochodzi z Czadu). Takindang  jest kompozytorem, poetą i malarzem  z wykształcenia jest konserwatorem dzieł sztuki. Prowadzi program w telewizji dotyczący języka białoruskiego.

14 października 2012 (niedziela)                  17.00

Koncert wykonawcy autorskiej piosenki Szałkiewicza

Łykend Klub Muzyczny, ul. Podwale 37/38, Wrocław

Wiktor Szałkiewicz. Urodzony w 1959 w Porozowie – aktor, showman, poeta i bard związany z Grodzieńszczyzną, przedstawiciel pogranicza kultur polskiej i białoruskiej. Jest piewcą wielokulturowego b. Wielkiego Księstwa Litewskiego i tradycji I Rzeczypospolitej. Uznawany za twórcę nieprzewidywalnego i za to ceniony. Nie jest obecny w oficjalnych mediach białoruskich w związku z niewygodnymi treściami w jego śpiewanej poezji.

Uroczyste zamkniecie Festiwalu.

www.facebook.com/zawolnosc

Sponsorzy: Urząd miejski Wrocławia, SUPRABROKERS, Dwór Polski.

Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza (Wrocław)”, TVP (Wrocław), TV Belsat, portal kresy24.pl

Współorganizatorzy: Fundacja „Za Wolność Wasza i Naszą”, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Fundacja Bente Kahan, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.