XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu (1-8 października 2023)

GALERIA. XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

1.10 DZIEŃ PIERWSZY

”Więcej”

Uwaga! Uwaga! Zapraszamy do udziału w Akcji Solidarności z Ukrainą i więźniami politycznymi na Białorusi z udziałem Swiatłany Cichanouskiej, Aliaksandra Milinkiewicza, Aliny Koushyk i liderów Wrocławia!
Akcją Solidarności rozpocznie PIERWSZY DZIEŃ XI Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu.
🗓 Kiedy: 1 października 2023 (niedziela)
⏰ Godzina: 14:30
🗺 Gdzie: Rynek pod Pręgierzem
Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności w swojej historii zorganizowało we Wrocławiu ponad 500 akcji i około 6 marszów.
➡️Więcej szczegółów o Festiwalu tutaj: https://www.facebook.com/events/681391796841001/?active_tab=about
Spotkanie ze SWIATŁANĄ CICHANOUSKĄ
🗓 Kiedy: 1 października 2023
⏰ Godzina: 17:00
🗺 Gdzie: sala wielofunkcyjna w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej (Hoene-Wrońskiego 10, Wrocław)
❗️ Wstęp wolny ❗️
➡️ W spotkaniu wezmą udział:
Swiatłana Cichanouska – Prezydent-elekt Białorusi
Artur Michalski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białoruś
Aliaksandr Milinkiewicz – Kanclerz Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego
1 i 2 października Swiatłana Cichanouska odwiedzi Wrocław, którego okazją będzie XI Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej.
Swiatłana Cichanouska otworzy Festiwal i spotka się z białoruską diasporą województwa, a także odbędzie spotkania z marszałkiem Województwa Dolnośląskiego i prezydentem Wrocławia. W ramach udziału w festiwalu będzie na widowni spektaklu „AUGUST”.
SPEKTAKL AUGUST
🗓 Kiedy: 1 października 2023
⏰ Godzina: 19:00-20:00
🗺 Gdzie: Centrum Sztuk Performatywnych, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62/70, Wrocław
✅ spektakl po białorusku, z napisami w języku polskim
❗️ Wstęp wolny ❗️
➡️Spektakl powstał dzięki finansowaniu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego
BY teatr to projekt teatralny w Warszawie, który skupia dramaturgów, reżyserów, aktorów, artystów i innych ludzi teatru, którzy musieli opuścić Białoruś. Projekty BY teatru powstają w koprodukcjach z polskimi partnerami w ich przestrzeniach – taka forma współpracy wzmacnia wielokulturowość, którą zakłada koncepcja projektu. Zachowując swoją białoruską tożsamość i język, wstępujemy w dialog z kulturą kraju, który nas przyjął. Wszystkie projekty powstają na bazie współczesnej dramaturgii białoruskiej (po białorusku, z polskimi napisami). Kluczową częścią projektu jest stworzenie bazy współczesnej białoruskiej dramaturgii i jej tłumaczeń na inne języki. Mamy nadzieję, że BY teatr stanie się punktem skupiającym współczesną, wolną białoruską kulturę, połączy ekspatów z Białorusi i wszystkich, kogo interesuje białoruska kultura na emigracji.
Spektakl AUGUST (pol. SIERPIEŃ) – to pierwsze wydarzenie, od którego 25 marca 2023 roku w Dzień Niepodległości Białorusi zaczyna swoją działalność BY teatr. Kolektyw twórczy spektaklu występuje jako grupa anonimowych artystów ze względów bezpieczeństwa, nie tylko swojego, ale w pierwszej kolejności swoich bliskich, którzy pozostali na Białorusi.
Na przykładzie zwyczajnej białoruskiej rodziny w spektaklu przyglądamy się wydarzeniom i protestom 2020 roku na Białorusi, badamy kolektywną traumę białoruskiego społeczeństwa, która musi zostać uświadomiona i przepracowana, żeby wewnętrznie przeżyć ten niekończący się sierpień (dla wielu osób, które zostały w kraju, nadal się nie skończył) i iść do przodu drogą przemian. Oś dramaturgiczna tekstu jest skoncentrowana na relacjach pomiędzy obywatelami a opresyjnym państwem, konfliktach społecznych, osobistych wyborach osób, które brały udział w protestach przeciwko dyktaturze i konsekwencjach tego wyboru z perspektywy 2023 roku.

”Mniej”

4.10 DZIEŃ DRUGI

”Więcej”

WYSTAWA FOTOGRAFII Pociąg Mińsk – Wrocław
Wystawa „”Pociąg Mińsk-Wrocław” – dialog historii i kultury, prezentuje unikalne spojrzenie architekta na powiązania między dwoma miastami — Mińskiem i Wrocławiem. Poprzez połączenie fotografii obiektów architektonicznych i charakterystycznych miejsc obu miast, wystawa ukazuje podobieństwa i tym samym opowiada wspólną historię dwóch narodów — Białorusinów i Polaków. Główna myśl autora polega na tym, że podobnie jak budynki są ze sobą połączone, tak i mieszkańcy tych miast mają wspólne cechy i dzielą się wspólnymi wartościami kulturowymi. Zagłęb się w bliską kulturę i odkryj unikalne spojrzenie na to artystyczne podróżowanie.
🗓 Otwarcie wystawy: 4 października (środa)
⏰ Godzina: 18:00-19:00
🗺 Adres: Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
🎙 Аutorka wystawy: Iryna Micheeva; współautor: Aliaksandr Sychou; koordynatorka wystawy: Natallia Khatsko; sponsor: Yury Shulhevich
WIECZÓR poetycko – literacki
z ULADZIMIRAM NIAKLAJEVYM, spotkanie wokół książki «SAM»
🗓 Kiedy: 4 października (środa)
⏰ Godzina: 19:00
🗺 Adres: Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Ta książka musiała powstać, ponieważ Uładzimir Niaklajeu jest głosem niejednego już pokolenia Białorusinów walczących o wolność i niepodległość swojego kraju.
Sam — to nazwa nie tylko wiersza, ostatniego tomu i całej książki, lecz nadrzędna idea, która naznacza i organizuje cały dorobek poetycki Autora. Ta postawa zbliża poetę do filozofii egzystencjalizmu, mówiącej iż dążenie do prawdy i pragnienie wolności skazują człowieka na duchowe osamotnienie, niezrozumienie, wyobcowanie i wygnanie.
Jednym z ważniejszych aspektów w uniwersum poetyckim Niaklajeua jest pojęcie ruchu i energii; nieustający ruch od konkretu do abstrakcji, od materii do kosmosu, od człowieka do Boga i na powrót. Przy czym geniusz poety pozwala mu pokonywać te granice z niesłychaną łatwością. Poeta usiłuje wyzwolić drzemiącą w głębi rozmaitych zjawisk energię. Wszystkie żywioły — ogień, ziemię, wodę i powietrze wykorzystuje do kreowania swego świata. W poezji przywołuje potężne moce, które zmuszają do refleksji, głębokiego przeżywania każdej chwili.
Uładzimir Niaklajeu to nie tylko wybitny poeta, to człowiek niesłychanej odwagi, który niejednokrotnie stawiał wierność swoim ideałom ponad ryzyko utraty wolności, a nawet życia. Nawet w celi nie utracił nadziei na wolną demokratyczną Białoruś. Nie traćmy tej nadziei i my.
Dr Alaksandr Raspapou, Institute of East Slavic Philology Adam Mickiewicz University.

”Mniej”

5.10 DZIEŃ TRZECI

”Więcej”

Przestrzeń kreatywna „Mapa pragnień” oraz wystawa „Radziecki Oddział Zamknięty” autorstwa Alexandry Konofalskiej
„RADZIECKI ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY” (Sojuznaja palata) (2022-2023) to satyryczny serial animowany portalu NEXTA, narysowany i zanimowany w animacji poklatkowej przez artystkę Alexandrę Konofalską.
Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy niedojrzali dyktatorzy trafiają do kliniki psychiatrycznej z zaburzeniami osobowości i zniekształconym obrazem rzeczywistości. Doktor Sciapan Pucila prowadzi terapię, obalając główne mity pacjentów.
Do stworzenia pięciu odcinków, które stały się podstawą wystawy, konieczne było przygotowanie niezliczonej ilości akwarelowych detali.
🗓 Kiedy: otwarcie wystawy 5 października 2023
⏰ Godzina: 16 :00
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu (Sala Kinowa), ul. Świdnicka 19, Wrocław
✅ ‼️ Wstęp Wolny ‼️
Podczas wystawy będzie można obejrzeć animację poklatkową, która jest efektem wielogodzinnej pracy artystki. Jest to niemalże koronkowa praca, wymagająca stworzenia wielu szczegółów, które następnie zostały zanimowane. Na ekranie zostanie wyświetlony film, a w tym czasie młodsi zwiedzający będą mogli pomalować oryginalne kolorowanki, a starsi spróbują wraz z Alexandrą stworzyć własną animację poklatkową ze znanymi postaciami. Równocześnie będzie możliwość współtworzenia mapy naszych wspólnych i osobistych marzeń.
Wystawa odbywa się w ramach XI Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu i przy wsparciu portalu NEXTA. Wystawa czynna: 5-8.10.23, w godzinach pracy Przejścia Dialogu.
📣 SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI «CELA 18»
wydawnictwo: ByProsvet, tekst: Valery Panyushkin, przekład: Katarzyna Taczyńska, Wojciech Tworek
📚 W sierpniu 2023 r., w rocznicę protestów przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w Białorusi w 2020 r., ukazała się w Polsce wyjątkowa książka – Cela #18, opowiadająca o doświadczeniach kobiet represjonowanych przez reżim Alakasandra Łukaszenki. Książka przedstawia wydarzenia z protestów z perspektywy jedenastu kobiet, dzięki którym uzyskujemy wgląd w mechanizm funkcjonowania reżimu w Białorusi.
W spotkaniu udział wezmą:
• Tatsiana Haiduk – historyczka, nauczycielka i edukatorka zajmującą się tematyką Holokaustu w Białorusi.
• Katarzyna Taczyńska – adiunktka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.
• Wojciech Tworek – adiunkt w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim.
🗓 Kiedy: 5 października 2023
⏰ Godzina: 17 :00 – 18:00
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu
Cela18 #razemlepiej #разамлепей #Mam25lat
✅ ‼️ Wstęp BEZPŁATNY ‼️
MONODRAMA „MOJ HLEB”
🗓 Kiedy: 5 października 2023 (czwartek)
⏰ Godzina: 19:00
🗺 Gdzie: Teatr Polski. Scena na Świebodzkim, plac Orląt Lwowskich 20A, Wrocław
✅ spektakl po białorusku, z napisami w języku polskim
‼️ Bilety ‼️
Zoja Biełachwościk jest aktorką, reżyserką, profesorką. Na scenie Teatru im. Janki Kupały występowała od 1982 roku, była jedną z wykonawczyń roli Paulinki w legendarnym spektaklu, ma na koncie również inne role w kultowych produkcjach. Współpracowała z radiem, telewizją, grała w kinie. Pomogła odnaleźć się w zawodzie nowemu pokoleniu białoruskich aktorów i aktorek. Od 2020 roku jest członkinią niezależnej grupy teatralnej „Kupałaucy”
Opowieść Zoji Biełachwościk o losach pięciu pokoleń dynastii teatralnej. O Teatrze im. Janki Kupały i o tym, jak wydarzenia z historii Białorusi wpływają na losy ludzi, jak spirala czasu zamyka się w kole i daje możliwość zrozumienia błędów, uczenia się, zapamiętywania, uśmiechania się i płaczu.

”Mniej”

6.10 DZIEŃ CZWARTY

”Więcej”

Na żywo. Film Mary Tamkovich
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami
14 min / Polska / 2022
🗓 Kiedy: 6 października 2023
⏰ Godzina: 17:00
🗺 Gdzie: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, ul. Widok 10, Wrocław
Film stanowi mocny pretekst dla rozpoczęcia debaty pt. Polacy o Białorusinach, Białorusini o Polakach, która rozpocznie się po wyświetleniu filmu.
❗️ Wstęp wolny ❗️
Pokojowa demonstracja w Mińsku upamiętniająca Ramana Bandarenkę, młodego mężczyznę pobitego na śmierć, zostaje brutalnie stłumiona przez milicję. Świat dowiaduje się o tym dzięki relacji prowadzonej przez dwie dziennikarki z niezależnej białoruskiej stacji telewizyjnej, które jako jedyne relacjonują wydarzenia na żywo. Ze względów bezpieczeństwa robią to z okien pobliskiego mieszkania. Kiedy milicja zaczyna strzelać do protestujących, a kobiety zostają zauważone przez policyjnego drona, mają nie wiele czasu na podjęcie decyzji, czy pomimo ryzyka mają kontynuować swoją misję.
Mara Tamkovich - reżyserka, scenarzystka i dziennikarka, urodziła się w Mińsku na Białorusi. Jest absolwentką kursu Development Lab w Szkole Wajdy, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w Belsat TV. Jej film „Córka” był jednym z najczęściej pokazywanych i nagradzanych polskich filmów krótkometrażowych w 2018 roku. Jej najnowszy film „Live”
scenariusz i reżyseria: Mara Tamkowicz
zdjęcia: Krzysztof Trela
montaż: Katarzyna Leśniak
występują: Aliaksandra Vaicekhowich, Palina Chabatarova, Andrei Novik, Ketevan Asratashvili, Sawielij Goroszczenia, Alina Koushyk, Vital Babin, Juraś Wysocki
Film został wyprodukowany w ramach nowego programu „15 minut do premiery” organizowanego przez Szkołę Wajdy.
Debata pt. Polacy o Białorusinach, Białorusini o Polakach.
Nowa fala białoruskiej emigracji w Polsce stanowi istotny element społecznego krajobrazu naszego kraju. Wzrost liczby Białorusinów przybywających do Polski, szczególnie w obliczu narastających represji w reżimie Łukaszenki, jest wynikiem ich dążenia do znalezienia schronienia przed możliwymi represjami politycznymi oraz pragnienia doświadczania wolności osobistej i wyrażania swojej narodowej i językowej tożsamości. Do roku 2022 roku opór białoruskiego społeczeństwa wobec reżimu Łukaszenki cieszył się uznaniem w Polsce, jednak udział Białorusi w inwazji na Ukrainę spowodował przewartościowanie tego spojrzenia.
Poznanie procesów i perspektyw w relacjach między Polakami a Białorusinami, szczególnie w trudnym okresie dla obu krajów, pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak Polacy postrzegają Białorusinów, a także jak Białorusini, którzy przebywają w Polsce, postrzegają Polaków. To zrozumienie, jak obie grupy narodowe oceniają siebie nawzajem, ma kluczowe znaczenie w planowaniu wsparcia białoruskiego społeczeństwa w Polsce. Punktem wyjścia do dyskusji będą raporty Centrum Mieroszewskiego z badań opinii publicznej „Polacy o Białorusi i Białorusinach” oraz „Białorusini o Polsce i Polakach”.
Partnerem dyskusji jest Centrum Mieroszewskiego oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
moderatorka: Olimpia Bronowicka, Centrum Mieroszewskiego
uczestnicy i uczestniczki:
Julita Makaro, Uniwersytet Wrocławski
Łukasz Mazurkiewicz, ARC Rynek i Opinia
Maxim Rust, Uniwersytet Warszawski
🗓 Kiedy: 6 października 2023 (piątek)
⏰ Godzina: 17:00-18:45
🗺 Gdzie: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, ul. Widok 10, Wrocław
‼️ Wstęp wolny ‼️

”Mniej”

7.10 DZIEŃ PIĄTY

”Więcej”

WARSZTATY TWORZENIA MYDŁA DLA DZIECI
Serdecznie zapraszamy na kreatywne warsztaty tworzenia mydła, które pozwolą zapoznać dzieci z tą niesamowitą sztuką użytkową🤗 Jest to ekscytujące zajęcie, którego wynikiem będzie oryginalne mydło wykonane własnymi rękami 🧼 😌
🌟Data: 7 października 2023 (sobota)
🌟Czas:
1 grupa: 11.30-12.00
2 Grupa: 12.20-12.50
‼️ Warsztat dla dzieci od 7 lat. W każdej grupie będzie nie więcej niż 10 osób
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu, Świdnicka 19, Wrocław
✅ Udział jest bezpłatny
Dzieci dowiedzą się o początkach produkcji mydła, zapoznają się ze składnikami, z których produkowane są naturalne kosmetyki i zrobią swoje pierwsze mydło, wybierając zapachy i dodatki zgodnie z życzeniem 🤩
🔎 Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego chętnych zapraszamy do rejestracji💌
Rejestracja: https://tally.so/r/mRM78Q
Będziemy razem mieszać kolory, tworzyć, fantazjować!
Obiecujemy: będzie ciekawie i mydlano 🙂🛁
Warsztaty tworzenia Wycinanki ️
Vycinanka jest białoruską narodową tradycją, a warsztat z tworzenia Wycinanki jest drogą do poznania dziedzictwa kulturowego. Zapraszamy Państwa i Wasze dzieci na prawdziwą wycieczkę kulturalną do świata białoruskiej Wycinanki!
Na naszych warsztatach będą Państwo mieli okazję spróbować swoich sił w kreatywności i stworzyć własne arcydzieła 🤩
🌟Data: 7 października 2023 (sobota)
🌟Czas:
1 grupa: 10.00-10.45
‼️Warsztat dla dzieci od 5 lat. W każdej grupie będzie nie więcej niż 15 osób
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu Świdnicka 19, Wrocław
🔎 Rejestracja: https://tally.so/r/woe4l5. Liczba miejsc jest ograniczona
✅ Udział jest bezpłatny
Współczesna białoruska Vycinanka stała się jednym z powszechnych rodzajów sztuki dekoracyjnej i użytkowej. Wyróżnia się różnorodną tematyką, techniką wykonania, rozwiązaniami projektowymi, ale zawsze koncentruje się na tradycyjnych motywach ludowych.
Vycinanka jest niezwykle znaczącym elementem białoruskiej kultury, a nasi nauczyciele chętnie podzielą się swoją wiedzą i historią tej sztuki😌
Zapraszamy serdecznie!
Niech żyje Białoruś! ️🤍❤🤍
Warsztaty ozdabiania pierników 🎨
Czy wiesz, że magia zaczyna się w naszych własnych rękach? Zapraszamy Państwa i Wasze dzieci na prawdziwą przygodę, w której zanurzycie się w świecie kreatywności i magii. Na naszym warsztacie zamienimy zwykłe pierniki w prawdziwe dzieła sztuki 🤩
🌟Data: 7 października 2023 (sobota)
🌟Czas:
1 grupa: 10.00-10.30
2 Grupa: 11.00 – 11.30
3 grupa: 12.00-12.30
‼️Warsztat dla dzieci od 5 lat. W każdej grupie będzie nie więcej niż 10 osób
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu Świdnicka 19, Wrocław
Rejestracja: https://tally.so/r/mZEpGA. Liczba miejsc jest ograniczona,
✅ Udział jest bezpłatny
Podczas warsztatów -, opowiemy naszym małym uczestnikom o piernikach, przypomnimy sobie piernikowe opowieści, udekorujemy i zapakujemy pierniki, które można od razu zjeść, a można podarować rodzicom 🤗
Wypełnijmy ten dzień radością i cudownymi piernikami!
Dołącz, będzie smacznie 😋
WARSZTAT WOKALNO-TERAPEUTYCZNY
Akwaleria jest piosenkarką, nauczycielką śpiewu, kompozytorką i terapeutką wokalną
‼️ Warsztat jest dla dziewczyn i kobiet (można przyjść z dziećmi)
🌟Data: 7 października 2023 (sobota)
🌟Czas: 12:00 – 13:00
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu Świdnicka 19, Wrocław
Rejestracja: https://tally.so/r/3j6OG1
✅ Udział jest bezpłatny
Co zrobimy:
Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
Relaksacja ciała i ruchy przy muzyce
Będziemy wydawać dźwięki, ponucimy i rozśpiewamy się
Na koniec nauczymy się i zaśpiewamy pieśń ludową
Akwaleria chętnie pomoże się otworzyć, wyzwolić , pokochać swój głos i obudzić pozytywne emocje!
📣 WARSZTATY «Realizacja własnego pomysłu – krok po kroku»”
📚 Masz pomysł, który na pierwszy rzut oka może wydawać się niewiarygodny? Dowiedz się, jak przekuć to w plan działania i wdrożyć w życie na przykładzie podejścia projektowego w organizacji pozarządowej.
Warsztaty poprowadzą:
• Jan Markav – prezes Stowarzyszenia „Białoruski Związek Solidarności”
• Magdalena Szal – koordynatorka projektu fundacji „Dajmy Szansę”
🗓 Kiedy: 7 października 2023 (sobota)
⏰ Godzina: 13:00 – 15:00
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław)
razemlepiej #разамлепей #Mam25lat
СуполкаБеларусаў #DajmySzansę
✅ ‼️ Wstęp BEZPŁATNY ‼️
📣 „RAZEM-LEPIEJ” – przestrzeń na przedstawienie białoruskich inicjatyw
📚Wrocław stanowi miasto wielokulturowe, w którym również można spotkać liczną białoruską diasporę. W ciągu ostatnich trzech lat pojawiły się różne białoruskie inicjatywy: tańce białoruskie odbywają się co tydzień na placu Wolności, miłośnicy gór i podróży zjednoczyli się w ramach projektu „Idziemy w góry”, a dzieci mają okazję nauczyć się języka ojczystego na lekcjach białoruskiej szkoły. Wyżej wymieniono tylko część projektów białoruskich we Wrocławiu. Poznajmy inicjatywy białoruskie podczas spotkania „RAZEM-LEPIEJ”!
🗓 Kiedy: 7 października 2023 (sobota)
⏰ Godzina: 14:00 – 16:00
🗺 Gdzie: Przejście Dialogu (Świdnicka 19, Wrocław)
razemlepiej #razemlepiej #Mam25lat
✅ ‼️ Wstęp BEZPŁATNY ‼️
MOVA NANOVA z KaciarynąVadanosavą
„Białoruski strój ludowy: od butów do namitki”
Kaciaryna Vadanosav – muzyczka, prezenterka telewizyjna, historyczka, rekonstruktorka strojów tradycyjnych i historycznych opowie o białoruskim stroju ludowym, jego cechach charakterystycznych, cechach lokalnych, procesie powstawania, a co najważniejsze, pokaże swoją kolekcję strojów ludowych, które sama przygotowała!
Dowiecie się, czym skindaczka różni się od namitki, a także przekonacie się o tym, że symbolika ornamentów jest o wiele bardziej ciekawa i skomplikowana niż trywialne opisy w stylu „gołębie z dziobami oznaczają miłość, a ogony nie”. Sprawdzicie na własne oczy co dzieje się z Kaciaryną, gdy słyszy słowo „wyszywanka”, które nie istniało w języku białoruskim.
🗓 Kiedy: 7 października 2023 (sobota)
⏰ Godzina: 15:30
🗺 Gdzie: Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, pokój 309 (IIIp.)
✅ ❗️❗️Wstęp wolny‼️
📣 Występy białoruskich teatrów amatorskich «DOTYK» i «U WOBRAZIE»
🗓 Kiedy: 7 października 2023 (subota)
⏰ Godzina: 18:00
🗺 Gdzie: Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 36, sala 309 (IIIp.)
Czytanie performatywne KROK PASLIA amatarskaj teatralnaj grupy U WOBRAZIE
📚 Przed widownią rozwinie się opowieść o dziewczynce Kati z niedalekiej przyszłości. W tej wyobrażonej przyszłości Białoruś to postępowe państwo, a ważna część historii zaszłej przemiany nierozerwalnie spleciona jest z losami rodziców głównej bohaterki. Sztuka przedstawia hipoteczną drogę przechodzenia Białorusi przez rewolucję, będącej wynikiem szerokich społecznych i kulturowych zmian w naszym kraju.
Autor: Marek Awojski-Wolia
Reżyser: Ewa Akerman

”Mniej”

8.10 DZIEŃ SZÓSTY

”Więcej”

Ала Савашэвiч „Калі не бачна цела, гэта не пазначае што не баліць” Ала Савашевіч
1989 , Беларусь. Мастачка, якая жыве і працуе ва Уроцлаве. Выпускніца Акадэміі Мастацтва імя Е. Геберта ва Уроцлаве. З 2021 г. дактарантка Акадэміі Мастацтва ў Кракаве. Другое месца на конкурсе ментарскай праграмы OP_YOUNG. Лаўрэатка ўзнагароды фундацыі Мастацтва польскага ING w 2021, Узнагароды Warto 2021 у катэгорыі Мастацтва візуальнае ва Уроцлаве. У 2021 гю атрымала стыпендыю Прэзідэнта Уроцлава. Яе працы былі прадэмантраваны на выставах у Беларусі і Польшчы, таксама у такіх краінах Украіна, Нямеччына, Чэхія, Грузія і Мексіка.
Выставы асабістыя:
2022 – „Je tady zeď, kterou nevidíme” – Чэхія
2022 – „Kiedy kanty kłują mocniej” – Польшча
2021 „Nie da się przewidzieć, co trzeba będzie pamiętać” – Польшча
Выбраныя калектыўныя выставы:
Wybrane wystawy zbiorowe:
2023 „Druga skóra” – wystawa zbiorowa, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, PL
2023 „When Desire Becomes Home. Casa Filipka” – międzynarodowa wystawa zbiorowa, Her Clique, Mexico, MX
Zespół „Letapis” wraz z projektem „Białoruskie tradycyjne tańce we Wrocławiu” zaprasza Was na koncert białoruskiego śpiewu tradycyjnego i pokaz tańców ludowych.
Przygotowaliśmy dla Was pieśni z różnych regionów Białorusi oraz kilka tańców. Podczas naszego występu będziecie mogli zatańczyć z nami tak, jak dawniej tańczyli nasi przodkowie. Nie zabraknie również śpiewów.
Zespół „Letapis” ma już 2 lata! Od jesieni 2021 roku tworzą go zarówno amatorzy tradycji białoruskich, jak i zawodowi pieśniarze. W ciągu tych dwóch wspólnych lat zorganizowaliśmy świętowanie Kolęd, Kupały, przywoływaliśmy Wiosnę, uczestniczyliśmy w międzynarodowych spotkaniach śpiewaczych wspólnie z zespołami z różnych krajów.
Projekt „Białoruskie tradycyjne tańce we Wrocławiu” również od dwóch lat spotyka się w różnych miejscach na mapie naszego miasta – tańczą z nami nie tylko ludzi z Białorusi, a też z Polski, Ukrainy i innych krajów. Wspólnie tańczymy zarówno znane tańce białoruskie, jak i taneczne „skarby”, znalezione podczas ekspedycji etnograficznych.
🗓️ Kiedy: 8 października 2023 (niedziela)
⏰ Godziny: 18:30 – 19:30
🗺️ Gdzie: Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1, Wrocław
✅ ❗️❗️ Bilet wspólny z koncertem Katsiaryny Wadanosawaj i Alexandry Konofalskiej „Kraj”,
Dzieci do lat 12 – wstęp wolny.
Bilet przy wejściu na koncert można będzie kupić tylko za gotówkę.❗️❗️
2 kawałek
🎶 Letapis:  Białoruskie Kulturalne Dziedzictwo we Wrocławiu 🎶
Dołącz do naszej muzycznej podróży po bogatych tradycjach i pieśniach Białorusi!
Zespół „Letapis” powstał we Wrocławiu jesienią 2021 roku. Członkowie naszego zespołu to utalentowani Białorusini z Wrocławia, którzy poświęcili swój czas zachowaniu i popularyzacji białoruskiego dziedzictwa kulturowego.
 🌟 Dlaczego „Letapis”?
Uczymy i prezentujemy tradycyjne pieśni białoruskie zebrane z różnych zakątków Białorusi.  Naszym celem jest stworzenie „kroniki” żywej kultury białoruskiej.
Śpiewamy pieśni ludowe – codzienne i świąteczne zgodnie z białoruską tradycją. Organizujemy i uczestniczymy w tradycyjnych białoruskich i ogólnosłowiańskich imprezach, których celem jest zachowanie białoruskiego dziedzictwa kulturowego.
 🎼 Co usłyszysz?
Podczas naszego występu zaprezentujemy różne tradycyjne pieśni białoruskie: zarówno liryczne i powolne, jak i wesołe i taneczne.
 🎤 Czym różnimy się od innych?
Jedną z cech wyróżniających naszą grupę wokalną jest nietypowy skład wokalny: mamy nie tylko głosy żeńskie, ale także męskie basy. To dodaje głębi i mocy naszym występom.
 🎵 Przyjdź, posłuchaj i zaśpiewaj z nami!
KONCERT «KRAJ» Kaciaryny Vadanosavaj i Alexandry Konofalskiej
Białoruska autorka i wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, pedagożka, a także twórczyni strojów historycznych i ludowych, Kaciaryna Vadanosava da koncert „KRAJ” z udziałem Alexandry Konofalskiej – SandArt-artystki zaliczanej do dziesięciu najlepszych artystów piasku na świecie, która będzie malować na scenie cały koncert!
🗓 Kiedy: 8 października 2023 (niedziela)
⏰ Godzina: 20:00-22:00
🗺 Gdzie: Stary Klasztor sala witrażowa, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1, Wrocław
‼️ Bilety ‼️
W koncercie wezmą udział:
Kaciaryna Vadanosava – wokal, instrumenty dęte
Hanna Lepiashkevich – cymbały
Vasyl Jarmolenka – gitara
Stefania Vadanosava (12 lat) – skrzypka
Alexandra Konofalskaya –
malowanie piaskiem
Przyjdź, to będzie coś więcej niż tylko koncert!
„Kraina, o której pisano pieśni od czasów starożytnych,
Kraina, w której oczywiście będę z Tobą szczęśliwa…
Opowiedz mi o nim, niedługo będę walczyć.
Opowiedz mi o krainie naszych pieśni i marzeń.”
Instagram @kasiavadanosava
YouTube https://youtube.com/@kaciarynavadanosava1433
Instagram @konofalskaya_alexandra @konofalskaya_sandart
YouTube https://youtube.com/@sandartistalexandrakonofal2591

”Mniej”

PL | BY