INFORMACJA PRASOWA

PL | BY

Wystawa grafiki „AquaAreli+” słynnego białoruskiego artysty, członka stowarzyszenia twórczego „Pogoń” Alesia Mary (Aliaksieja Maraczkina).

Po raz pierwszy twórca pokazuje widzom dzieła graficzne, głównie akwarele. Stąd taka nazwa – „AquaArele+”. Słowo składa się z dwóch części:” Aqua ” – woda, “Areli” (w języku Białoruskim huśtawka)  – fantazyjny fotel bujany na tle białego papieru, na którym rozprowadzane są kolorowe plamy wodne posłuszne pomysłu artysta.

Ekspozycja przedstawia różne tematy – od wspomnień z dzieciństwa po dzień dzisiejszy, składające się nie tylko z optymistycznych pozytywnych kolorów  „wszyscy tańczą i śpiewają”, ale także negatywu, który w większości uciska osobowość. Artysta nie omija ostrych kątów, tym właśnie charakteryzuje się jego twórczość, wypowiadają się o tym jego dzieła.

Według artysty akwarele, te farby-pigmentami, są najbardziej naturalnym materiałem dla artysty, który rozciąga się w odległej przeszłości. Jak twierdzi Aleś Mara, rozlana woda na papierze ma swoją estetykę, kształt, plastyczne wcielenie. Woda jest substancją Bożą, a na Białorusi jest wyjątkowa. Jak napisał Ales Razanau w swoich poetyckich wierszach „Na początku było bagno”.

Dzieła Alesia Mary nie pozostawiają widza obojętnym i dają nowy impuls w rozumieniu sztuki, a tym samym życia.